Ustawa z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. 1984, nr 52, poz. 268 z późn. zm.) określa przedmiot opodatkowania podatkiem rolnym grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza.
Ustawa określa również podmioty zobowiązane do zapłaty podatku rolnego. Obowiązek podatkowy powstaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał tytuł prawny do gruntów lub objęcie gruntów w posiadanie. Obowiązek podatkowy w podatku rolnym wygasa ostatniego dnia miesiąca, w którym przestały istnieć okoliczności uzasadniające ten obowiązek.
Wydawnictwo TaxPress s.c. poprzez swoje czasopisma specjalistyczne odpowiada podatnikom podatku rolnego na pytania dotyczące bieżących problemów w związku z poddatkiem rolnym. W jednym z pytań nasz czytelnik pyta "Czy od wybudowanej przydomowej oczyszczalni ścieków przysługuje ulga inwestycyjna? Czy każdy kto płaci podatek rolny - niekoniecznie rolnik, może korzystać z tej ulgi?
Odpowiedź: Ulga inwestycyjna przysługuje podatnikom podatku rolnego, co oznacza że mogą z niej korzystać nie tylko posiadacze gospodarstw rolnych (tj. powyżej 1 ha), ale również osoby posiadające grunty nie spełniające normy obszarowej gospodarstwa rolnego. Niewątpliwie przydomowa oczyszczalnia ścieków jest obiektem służącym ochronie środowiska, co oznacza, że podatnik podatku rolnego może skorzystać z ulgi inwestycyjnej.
Przypominamy, że współpracujemy przede wszystkim z kadrą Uniwersytetu Białostockiego, Uniwersytetu Śląskiego, pracownikami merytorycznymi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz praktykami z urzędów miast i gmin, Regionalnych Izb Obrachunkowych i Samorządowych Kolegiów Odwoławczych.